niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Nieznane aspekty afery nagrodowej w MOPR

Nieznane aspekty afery nagrodowej w MOPR

W słupskim Sądzie Rejonowym trwa sprawa byłego dyrektora MOPR w Słupsku Klaudiusza Dyjasa z oskarżenia Prokuratury Rejonowej o przekroczenie uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej. Sprawa ma jednak głębsze dno.

Prokuratura Rejonowa w Słupsku skupiła się w prowadzonym postępowaniu na nagrodzie (dodatku) 6000 zł przelanego na konto Klaudiusza Dyjasa w dn. 18.11.2016 r., a przeznaczonej dla zastępcy dyrektora Marcina Tredera. Wszystko byłoby ok, ale z otrzymanych od czytelników dokumentów wynika, iż pan Marcin Treder także dziwnym trafem w dn. 18.11.2016 r. otrzymał nagrodę w kwocie 5500 zł brutto (3832,82 zł netto)! Dwie gratyfikacje pieniężne w jednym dniu na 11.500,00 zł brutto!!

Powyższa informacja została potwierdzona przez Dyrektora MOPRu w odpowiedzi na zapytanie Redakcji. Niestety odpowiedź przyszła dopiero po złożeniu skargi na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w zakresie udostępnienia informacji publicznej przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Słupsku.

Drugą kwestią jest rozliczenie podatku dochodowego z obu przyznanych nagród. Otóż zgodnie z informacją od Dyrektora Marcina Tredera z dn. 29.06.2021 r. (cyt.): „podatek od obu przyznanych Marcinowi Trederowi nagród został jemu naliczony zgodnie z tabelą podatkową w wysokości 18% i rozliczony w PIT-11 za 2016 r.”

Jak to jest możliwe, że panu Marcinowi Trederowi potrącana jest zaliczka na podatek dochodowy od nagrody, której on sam nie otrzymał i nic o tym  sam zainteresowany nie wie? Jak to jest możliwe, że zastępca dyrektora mający dostęp do wszystkich dokumentów, mogący kontrolować podległych mu pracowników może nie wiedzieć, że w tym samym dniu otrzymuje 2 niezależne nagrody (dodatki), a wpływa mu na konto tylko jedna i przez kilka lat nic z tym nie robi?

Powyższe dywagacje Redakcji powinny być wyjaśnione przez Prokuraturę lub Sąd w trwającym już postępowaniu. Sprawa w swej istocie jest bardzo bulwersująca dla szeregowych pracowników MOPR mogących tylko pomarzyć o wielotysięcznych nagrodach (dodatkach) przyznawanych tej samej osobie w tym samym dniu.

Do sprawy będziemy powracać.

Antoni Michał Górecki

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...