niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Policjant sądzi policjanta, a winnych brak

Policjant sądzi policjanta, a winnych brak

O niefortunnej interwencji pododdziału słupskiej Policji w dn. 3.06.2021 r. podczas widowiska piłkarskiego pomiędzy Gryfem Słupsk a Pogonią Lębork już pisaliśmy na naszych łamach. Do Redakcji zaczęły docierać pierwsze informacje o rozliczaniu winnych uchybień.

Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku po wykonaniu czynności wyjaśniających stwierdził, że nie doszło do popełnienia przewinienia dyscyplinarnego przez I Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku, który dowodził działaniami policjantów podczas feralnego meczu, na którym doszło do brutalnych zachowań funkcjonariuszy. Postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego nikt z zewnątrz nie może zaskarżyć. Osobno prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne w sprawie funkcjonariusza, który kopnął leżącego kibica na oczach licznego grona widzów.

Odrębne postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Bytowie pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień służbowych. Trwają w sprawie przesłuchania świadków. Na październik Sąd Rejonowy w Słupsku wyznaczył terminy posiedzeń w sprawie zażaleń na zatrzymanie w dniu 3.06.2021 r. wraz z wnioskami o uznanie zatrzymania za nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe.

Piotr (kibic Gryfa z ponad 20 letnim stażem): Jest to absurdalne orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego. Na naszych oczach doszło do wtargnięcia na stadion bez przyczyny, brutalnej pacyfikacji spokojnej widowni, której efektem było pobicie jednego z kibiców, szczucie go i w efekcie pogryzienie przez psa policyjnego. Za ponad 2 tygodnie możemy mieć powtórkę z rozrywki, gdyż znowu dojdzie na murawie do pojedynku Gryf vs. Pogoń Lębork. Naszym zdaniem odpowiedzialność za całokształt zdarzeń na stadionie przy ul. Zielonej 9 ponosi dowodzący akcją. Zapewne dojdzie do sytuacji, że jedynym ukaranym zostanie ten policjant, który kopnął, a reszcie się upiecze. Parafrazując przysłowie: „Kowal zawinił – Cygana powiesili”, w obliczu rozstrzygnięcia dyscyplinarnego można posunąć się do stwierdzenia, że: „Komendant zawinił a sołtysa…”(funkcjonariusz, który kopnął kibica jest sołtysem w jednej ze wsi w Gminie Kępice – red.).

Postępowania dyscyplinarne w Policji wyglądają identycznie jak w innych zawodach zaufania publicznego. „Swój sądzi swojego”, zatem można mieć liczne uzasadnione obiekcje co do bezstronności takich postępowań. Redakcja będzie pilotować postępowanie dyscyplinarne wobec funkcjonariusza, który kopnął leżącego kibica.

Kibice już zapowiedzieli, że na meczu z Pogonią Lębork będą skrupulatnie nagrywać kamerkami w telefonach każdy ruch Policji pod stadionem i na stadionie.

Do sprawy będziemy powracać.

Antoni Michał Górecki

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...