niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Zieleń przyuliczna: zdobi czy szpeci?

Zieleń przyuliczna: zdobi czy szpeci?

Słupskie kliny zieleni to projekt, który kosztował 13 020 710,60 zł z tego dofinansowanie z UE 4 429 646,32 zł. Jednym z elementów projektu była tzw. zieleń przyuliczna. Jej postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej.

W folderze „Słupskie kliny zieleni – urządzanie terenów zieleni na obszarze Miasta Słupska” czytamy m in. :

przy ograniczonej wilgotności nawierzchni szczelnych, utrudnionej przez budynki wymianie powietrza, centra miast stają się wyspami ciepła, negatywnie wpływającymi na jakość życia mieszkańców.

W tym celu wydano pieniądze m.in. na utworzenie zieleni przyulicznej na kilkunastu ulicach Śródmieścia: ul. Krasińskiego, Solskiego, Niedziałkowskiego, Reymonta, Prusa Niemcewicza, Wileńskiej, Mickiewicza, Kołłątaja, Konopnickiej. W ramach odtwarzania szpalerów przyulicznych posadzono drzewka, dzięki którym miała się zwiększyć baza pokarmowa dla owadów, wykonano mini trawniki.

Niestety, na utworzeniu zieleni przyulicznej troska o jakość życia mieszkańców i kondycję zieleni przyulicznej się skończyła. Drzewka, trawa i rośliny tworzące zieleń przyuliczną straciły swój urok, wykazują oznaki choroby lub zanikają z braku regularnych zabiegów pielęgnacyjnych i podlewania.

Zadzwoniliśmy w tej sprawie do ZIM odpowiedzialnego za kondycję terenów zielonych w Słupsku, w tym zieleń przyuliczną. Zanim zostaliśmy odesłani przez dyrekcję do działu Zieleni Miejskiej w ZIM, po przedstawieniu naszych uwag dot. usychających drzewek usłyszeliśmy:

Ja wiem, czy to tak tragicznie wygląda? Jeśli jest źle, to poprawimydyr. ZIM J. Borecki.

Miasta nie stać, żeby przy tej skali podlewać wicedyrektor ZIM T. Orłowski.

Na pytanie dlaczego utworzono mini “trawniki” i posadzono drzewka, skoro miasta nie stać na ich pielęgnację, nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Kierownik Zieleni Miejskiej Magdalena Klimczak zapewniła, że drzewka nasadzone w mieście (np. na ul Wileńskiej, Żeromskiego) są regularnie odchwaszczane. Co prawda wiele sztuk pousychało, dlatego będzie robiony wykaz uschniętych drzewek.

W tym roku jest zauważalny objaw usychania przez suszęstwierdziła M. Klimczak. Taka jest naturalna reakcja drzew. Nie mieliśmy pieniędzy, ale jak była susza, to robiliśmy wszystko, aby te drzewa utrzymać. Musimy poczekać do przyszłego roku i jeśli nie wypuszczą liści, to będzie wiadomo na 100% że trzeba te drzewa wymienić.

Nowo posadzone drzewka przy ul Prusa, Solskiego nie są w dobrej kondycji. Równie szpetnie prezentują się rośliny na mini klombach, np. przy ul Wyspiańskiego. Tymczasem z wypowiedzi M. Klimczak wynika, że:

Myśmy tylko drzewa sadzili. To są boksy na całej ul. Mickiewicza, Wileńskiej, Żeromskiego, Niemcewicza, Reymonta. W tych mini klombikach ludzie sami sobie sadzą jakieś rośliny wyjaśniła M. Klimczak.

Zielenią miejską (parki, skwery) opiekuje się firma „Ogrody” – poinformowała nas M. Klimczak. A kto dba o mini trawniki czy boksy z drzewkami? Magdalena Klimczak z Zieleni Miejskiej wyjaśniła, że mini klomby i boksy z drzewkami powstały w momencie, gdy z firmą obowiązywała wcześniej podpisana umowa, w której ich powierzchnie nie zostały ujęte. W tej sytuacji ZIM zleca tylko doraźną opiekę nad zielenią przyuliczną tej firmie, z którą ma podpisaną umowę. Opieka obejmuje jednomiesięczne odchwaszczanie i podlewanie. Do bieżącego oczyszczania boksy i mini klomby zostaną wyznaczone dopiero przy podpisaniu nowej umowy z wykonawcą, który zostanie wyłoniony w przetargu (obecna umowa wygasa w przyszłym roku).

We wstępie do publikacji przedstawiającej Słupsk jako zielone miasto „w każdym jego zakątku” , prezydent Słupska Krystyna Danilecka – Wojewódzka napisała:

Zapraszam na spacer po Słupsku, by odnaleźć wspomniane w publikacji kliny zieleni, wyjątkową roślinność i niesamowitą paletę barw.

Ruszyliśmy więc na spacer po „zakątkach” Śródmieścia zachęceni perspektywą doznań estetycznych. O ile parki i niektóre skwerki prezentują się nie najgorzej, to – naszym zdaniem – zieleń przyuliczna bardziej szpeci niż zdobi stare, słupskie ulice..

Oto, co zobaczyliśmy.

Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...