niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Słupska Solidarność – cień dawnej legendy

Słupska Solidarność – cień dawnej legendy

Słupska Solidarność organizacja, która w latach 80-90 zrzeszała kilkadziesiąt tysięcy działaczy w Regionie, obecnie jest cieniem dawnej legendy. Podejmowane inicjatywy reaktywacji nie przynoszą rezultatu. Działacze mówią, że jest dramat.

Z okazji 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce odbyły się po cichu uroczystości pod tablicą upamiętniającą ofiary grudnia 70 roku przy ul. Jedności Narodowej w Słupsku. Wzięła w nich udział garstka dawnych działaczy (tych samych co zawsze) i zero młodzieży, dla której to powinny być przeprowadzane tego typu obchody. Lista zarzutów byłych i obecnych działaczy z Regionu do Zarządu jest bardzo długa. Przeważają zarzuty braku jakichkolwiek działań promujących Związek w Regionie, braku tworzenia nowych zakładowych organizacji związkowych, zatrudnianie osoby emerytowanej na stanowisku sekretarki co tym samym blokuje miejsce pracy dla młodych bezrobotnych kobiet, rozdawanie odznaczeń związkowych tylko w zaufanym gronie i wiele innych.

Z tęsknotą działacze spoglądają na czasy, gdy Regionowi szefowała pani Barbara Suchojad. W związku było wtedy życie, dużo się działo, wyjazdy, protesty, a jak jest teraz? – pytają działacze. Nawet z tęsknotą zaczynają spoglądać na czasy rządów Stanisława Szukały, którego także krytykowali, ale teraz widzą dzielącą ich przepaść. Za kadencji Tadeusza Pietkuna (63 lata) jest kompletny marazm. Nawet wybory przewodniczącego w słupskim Inkubatorze nie odbyły się bez zgrzytu, gdyż na salę nie chciano wpuścić jednego związkowca. Działacze uważają, że obecnemu Przewodniczącemu chodzi tylko o dociągnięcie w spokoju do emerytury i przypominają, że jego fatalne rządy jako wójta w Gminie Smołdzino ponad 20 lat temu przerwane zostały skutecznie przez referendum, w wyniku którego został odwołany z pełnionego urzędu. Związkowcy martwią się, że po zakończeniu kadencji przez przewodniczącego T. Pietkuna z Solidarności nie pozostanie kamień na kamieniu. Do Komisji Krajowej w Gdańsku wpływają skargi, ale bez żadnego odzewu.

Zbigniew Bronk (przewodniczący Solidarności 80 na Akademii Pomorskiej):

Niestety, od kolegów związkowców nie dostajemy zaproszeń na żadne wspólne obchody. Mamy sygnały, że w Solidarności za kadencji pana Pietkuna źle się dzieje. Być może z tego powodu notujemy zwiększone zainteresowanie naszym związkiem.

Franciszek Burek (odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności):

Z Solidarności odszedłem ok. 6-7 lat temu. Nie do takiej Solidarności wstępowałem w latach 80 – tych. Patrząc na to co było kiedyś w słupskich strukturach i widząc to co jest teraz, jest mi po prostu żal. Ból rozrywa moje serce widząc jak to wszystko chyli się ku upadkowi.

Na proste i krótkie pytania Redakcji przesłane do Zarządu Regionu w sprawie działalności Solidarności nikt nie raczył odpowiedzieć pomimo ponowienia zapytań. Przyszedł tylko e-mail z informacją o chorobie Przewodniczącego i braku kompetencji do udzielenia odpowiedzi przez kogokolwiek innego. Czy to oznacza, że wobec absencji Przewodniczącego Związek nie funkcjonuje pomimo posiadania kilkunastoosobowego Zarządu?

O dalszych losach słupskiej Solidarności będziemy informować.

Antoni Michał Górecki

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...