Wśród spraw wyznaczonych przez Sąd Rejonowy w Słupsku na 14 marca pojawiła się sprawa w przedmiocie rozpoznania wniosku o warunkowe umorzenie postępowania wobec Łukasza J – przedsiębiorcy, słupskiego radnego PiS i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Rozprawa odbyła się bez udziału obu stron postępowania.
14 marca 2022 r na wokandę słupskiego Sądu Rejonowego II Wydział Karny trafiła sprawa w której podejrzanym był Łukasz J. Sprawa dotyczyła naruszenia . art. 305 ust. 1. który ma brzmienie:
Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Stroną pokrzywdzoną był IRON MAIDEN HOLDINGS LIMITED – firma z branży artystycznej \, zarejestrowana w Londynie. Łukasz J. od stycznia 2020 do marca 2020 za pośrednictwem sieci Internet na portalu Allegro wprowadził do obrotu koszulki z podrobionym znakiem towarowym IRON MAIDEN w cenie 100 zł za sztukę. Ponieważ sprawca działał bez zgody na używanie znaku, firma Iron Maiden poniosła szkodę. Przeprowadzone przez prokuraturę czynności wykazały, że Łukasz J. złamał prawo. Podejrzany przyznał się do winy i złożył wniosek o umorzenie postępowania. Prokuratura przychyliła się do wniosku, Na tym postępowanie przygotowawcze zostało zakończone. Prokurator nie wysunął oskarżenia, a jedynie złożył wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na okres próby wynoszący 1 rok, orzeczenie nawiązki stronie pokrzywdzonej w wys. 3 tys zł.
Na początku marca 2022 do sądu wpłynęło pismo z kancelarii prawnej, z którego wynika, że doszło do zawarcia ugody pomiędzy Łukaszem J. a IRON MAIDEN. W tej sytuacji firma nie wniosła zastrzeżeń co do wniosku o warunkowe umorzenie sprawy. W trakcie ogłaszania wyroku sędzia odniósł się do wyjaśnień Łukasza J. składanych w prokuraturze z których wynikało, że nie wiedział iż znak towarowy IRON MAIDEN jest znakiem zastrzeżonym. Sędzia wyjaśnił, że nawet średnio wykształcony człowiek, przedsiębiorca ( cyt) powinien mieć świadomość , że firma o międzynarodowym zasięgu jest marką, która posiada zastrzeżony znak towarowy. Wykorzystywanie jej znaku towarowego w celach zarobkowych jest ewidentnie naruszeniem prawa własności towarowej.
Sąd uznał winę Łukasza J., ale przychylił się do wniosku prokuratury, umarzając warunkowo postępowanie na okres 1 roku. Sąd wziął pod uwagę jego dotychczasową niekaralność, prowadzenie ustabilizowanego trybu życia i dobrowolne przyjęcie warunków uzgodnionych przez prokuraturę. Łukasz J.został obciążony kosztami sądowymi.
Bożena Bugańska