niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Uchwała w sprawie budowy zbiornika retencyjnego na ul Piłsudskiego podjęta. Czy rozwiąże...

Uchwała w sprawie budowy zbiornika retencyjnego na ul Piłsudskiego podjęta. Czy rozwiąże problem zalewania posesji?

Na sesji nadzwyczajnej RM debatowano nad sprawą budowy zbiornika retencyjno – rozsączającego wody opadowe u zbiegu ulic Piłsudskiego i Małcużyńskiego. Dwoje radnych B. Dobkowski i R, Stec wykazali się jako jedyni merytorycznym podejściem do tematu, uwzględniając w swoich wypowiedziach dobrostan mieszkańców i finansów miasta.

Jarosław Borecki wyjaśniał radnym, że miasto planowało budowę mniejszego zbiornika, ale okazuje się, że program funkcjonalno – użytkowy pozwala na budowę większego zbiornika. Zwiększenie zbiornika pociąga za sobą wzrost kosztów o 5,8 mln złotych.

Na wypowiedź dyr. ZIM zareagował radny B. Dobkowski. Zauważył, że po raz trzeci miasto chce realizować dużą inwestycję w systemie „zaprojektuj – wybuduj” . Jak realizacja inwestycji w tym systemie kończy się w Słupsku, przykładem może być akwapark i najpewniej będzie węzeł komunikacyjny.

W interpelacji złożonej przez radnego czytamy:

Z programu funkcjonalno – uzytkowego ( za 160 tys zł) i ceny 11,5 mln zł wynika, że dzialka Obr X nr 856 o pow. 3,140 m nie nadaje się na ten cel ze względu na uksztaltowanie powierzchni i polożenie ( zalesiona skarpa). Można wykorzystać wysokim kosztem na zbiornik retencyjny pow 1.447 m. kw. Zbiornik na założone 5000 m3 wymaga odpowiedniej wysokości ( glębokości) efektywnej 4,24 m plus niezbędny naklad.

Radny miał zastrzeżenia co do lokalizacji nowego zbiornika. Wskazał inną lokalizację, dzięki której inwestycja byłaby co najmniej o 20% tańsza i bardziej efektywna. Zaproponował budowę zbiornika przy ul Piłsudskiego pod drogą gruntową wzdłuż garaży o długości ponad 250 m i szerokości w świetle garaży i drzew 7 m, co daje pow. 1000 m kw oraz po wykupie i wyburzeniu podwójnego szeregu garaży teren o pow. 1280 m kw. Możliwe byłoby odtworzenie garaży o lekkiej konstrukcji na zbiorniku. Zdaniem radnego ze zlewni widać, że więcej wody spływa do ronda wzdłuż ul Piłsudskiego z ul 11 listopada aż po Zauchy niż z ul. Małcużyńskiego. Lokalizacja wskazana przez radnego ma – jego zdaniem – większe uzasadnienie. Lokalizację proponowaną w uchwale radny skomentował:

To tak jakby wodę z Odry, by nie zalewała Wroclawia łapać pod Szczecinem, a nie przed Wrocławiem. Nie zgodzę się na tę budowę bez uzyskania odpowiedzi na pytania złożone w interpelacji.

Głos radnego wsparła merytorycznie radna R. Stec. Słusznie zauważyła, że przed remontem ulicy Piłsudskiego mieszkańcy nie mieli problemów z zalewaniem posesji po każdym deszczu. Dzisiaj, na co dzień leżą tam worki z piaskiem.

Rondo jest źle wyprofilowane, przechylone w stronę posesji. Woda płynie tu rzeką – słyszeliśmy od strażaków – radna przytoczyła wypowiedzi mieszkańców i wskazała źródło kłopotów w złym wykonaniu ronda oraz braku zabezpieczenia przed wodą spływającą z ringu.

Niespodziewanie zastrzeżenia co do inwestycji wyraziło dwoje radnych z PiS : A. Mrowińska i A. Treder.

Po części podzielam zdanie radnego Dobkowskiego. Pamiętam spotkanie z ekspertem z Wód Gdańskich Pawłem Rosińskim. Stwierdził, że w jego ocenie budowa tego zbiornika rozwiąże problem spływania wód z ul Małcużyńskiego, ale nie rozwiąże spływania wód z ringu. Jesli chodzi o kwestię finansową mam pewne wątpliwości również. Może trzeba by o miesiąc przesunąć tę decyzję – wyraziła swoje stanowisko radna A. Mrowińska.

Reakcja dyr ZIM nie była zaskoczeniem Tradycyjnie zarzucił radnym brak merytoryki:

Słyszymy tylko laickie wypowiedzi, że jest źle. Wszyscy w ZIMie staramy się, że inwestycje szły jak najlepiej nie pod kątem naszej wygody, ale dla mieszkańców. Najbardziej przykre , że wrócę do ZIM u i będę się tłumaczył o co chodziło, bo oceniacie nas na podstawie czego?

W ironicznym tonie zaczęła swoją wypowiedż prezydent Słupska Krystyna Danilecka – Wojewódzka:

Zawsze fascynuje mnie jak bardzo wielu ekspertów mamy wśród radnych, przekonanych o tym że ich koncepcje są najsłuszniejsze, natomiast te które wynikają z dokumentacji na pewno są złe.

Prezydent Słupska zapewniła radną R. Stec, że w ringu także zbudowane są zbiorniki. To wywołało zdziwienie radnego B. Dobkowskiego, który był przewodniczącym podkomisji ds budowy ringu, który z zawodu jest inżynierem komunikacji z uprawnieniami projektowymi i wykonawczymi i 8 letnim stażem kierownika robót drogowych. Brał także udział we wszystkich spotkaniach podczas budowy.

Wiem jedno na pewno: żadnych zbiorników na tym ringu – który jest oddany i ma prawie 7 km – nie ma i nigdy nie było. Nie ma tam nawet studzienek rozsączających. Jest kanalizacja burzowa, która z kratek zbiera wody i prowadzi je do Piłsudskiego i potem het przez cale miasto do rzeki – skomentował B. Dobkowski.

Na zapytanie radnego jaki jest poziom wód gruntowych w miejscu budowy zbiornika, dyr ZIM odpowiedział, że w tym miejscu jest grunt piaszczysty, a w piasku nie ma wód gruntowych! Wypowiedź dyr J. Boreckiego jest o tyle kuriozalna, że jak wiadomo wszystkie ujęcia wody dla miasta pobierają ją z warstw piaszczystych, ponieważ wody nie da się pobrać z gliny, bedącej warstwą nieprzepuszczalną.

Cale szczęscie, że Wodociągi Słupsk nie wiedzą tego, co powiedział pan inżynier Borecki, ponieważ Slupsk nie miałby wody – skwitował wypowiedź dyrektora ZIM radny B. Dobkowski.

Ostecznie radni zgodzili się na budowę zbiornika, który zdaniem fachowców nie rozwiąże problemu zalewania poseji przy ul Piłsudskiego. Co więcej – biorąc pod uwagę słupskie realia – decyzja niesie ryzyko, że inwestycja może kosztować o wiele więcej niż 11,4 mln zł.

„Za” wypowiedziało się 17 radnych obecnych na sesji . Dwoje radnych ( B. Dobkowski i R. Stec) zagłosowali przeciw.

Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...