niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Mandat radnego Pawła Szewczyka do powtórnego wygaszenia

Mandat radnego Pawła Szewczyka do powtórnego wygaszenia

We wtorek 25.10.2022 r. do Rady Miejskiej wpłynął wniosek mieszkańca Słupska o wygaszenie mandatu radnego Platformy Obywatelskiej Pawła Szewczyka z uwagi na permanentną działalność na mieniu komunalnym.

Jest to już drugi wniosek o wygaszenie mandatu Pawła Szewczyka zaledwie w ciągu dwóch kadencji Rady Miejskiej Słupska. Poprzedni (skuteczny) także dotyczył mienia komunalnego.

Radny P. Szewczyk uczynił z mienia komunalnego stałe źródło zarobkowania. Jako wieloletni pracownik Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku (Zastępca Kierownika Administracji Wspólnot i Lokali nr 1 PGM sp. z o.o.) ma nieograniczony dostęp do swoich klientów, czyli wspólnot mieszkaniowych administrowanych przez PGM.

Jak wynika z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w dniu 5 sierpnia 2020 r., będąc już radnym obecnej kadencji rozpoczął działalność gospodarczą prowadząc firmę Instytut Nieruchomości Paweł Szewczyk NIP 8392910361, która zajmuje się niespecjalistycznym sprzątaniem budynków i obiektów przemysłowych w postaci klatek wspólnot mieszkaniowych. W dziwnych okolicznościach dla członków wspólnot otrzymał zlecenie sprzątania m. in. bloków przy ul. Grodzka 1 i 1A. W jednym z tych bloków posiada lokal własnościowy, z którego czerpie zyski z wynajmu, ale nie płaci czynszu do wspólnoty mieszkaniowej. We wspólnotach, w których sprzątaniem zajmuje się firma radnego, znajdują się liczne lokale komunalne Miasta Słupsk. I tak we Wspólnocie Grodzka 1 Miasto Słupsk posiada 5 lokali, a w Grodzka 1A 7 lokali. Radny świadczy swoje usługi sprzątania dla kilkudziesięciu wspólnot administrowanych przez PGM, w których Miasto posiada lokale własnościowe.

Radny Paweł Szewczyk przez wiele lat był Prezesem Zarządu Fundacji na Rzecz Rewitalizacji Miasta Słupska „Moje Miasto Słupsk”. Fundacja ta przez lata działała na mieniu komunalnym Miasta Słupska poprzez m. in. kompleksowe usługi sprzątania budynków PGM sp. z o.o. przy ul. Tuwima 4, Prusa 6, Niemcewicza 15 i Plac Zwycięstwa 4. Za usługi te tylko w samym okresie od 1.11.2018 r. do 31.03.2020 r. pobrała wynagrodzenie w astronomicznej kwocie  394.830,00 zł. Od dnia 30.10.2019r. Paweł Szewczyk nie pełni w tej Fundacji żadnych funkcji, ale przekroczył okres 3 miesięcy, który winien być liczony od dnia objęcia mandatu radnego, tj. 21.11.2018 r. do wygaszenia takiej działalności. W Radzie tej Fundacji od dnia 30.10.2019 r. zasiada Anna Rożek, koleżanka z klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

W sprawie doszło do kuriozalnej wręcz sytuacji, że jedna z faktur VAT z marca 2020 r. wystawiona przez Fundację radnego Szewczyka na kwotę 3.690,0 zł zaakceptował pracownik PGM sp. z o.o P. Szewczyk.

Naruszenie ustawy o samorządzie gminnym w zakresie działalności radnego Szewczyka na mieniu komunalnym jest oczywiste i nie podlega dyskusji. Pytanie czy radni Rady Miejskiej Słupska nie będą bawić się w partyjne i koleżeńskie konwenanse i przychylą się do wyjątkowo zasadnego wniosku? O tym wyborcy przekonają się w najbliższym czasie, a sprawę będziemy monitorować na naszych łamach. Obecnie radny Szewczyk przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...