niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne „Żniwa” Miasta na biednych mieszkańcach

„Żniwa” Miasta na biednych mieszkańcach

Prezydent Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka uczyniła sobie stałe źródło dochodów z mieszkańców wspólnot mieszkaniowych i bloków w spółdzielniach z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi (brak segregacji odpadów).

Kiedy mieszkańcy Słupska zastanawiają się skąd pozyskać środki na lawinowo rosnące czynsze za lokale Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka nakłada na nich w drodze decyzji liczone w setkach tysięcy złotych kary za brak segregacji odpadów. Lista ukaranych wspólnot mieszkaniowych jest bardzo długa. Łącznie tylko w 2022 r. Prezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka wydała 110 decyzji karzących wspólnoty, z czego 58 jest prawomocnych i dotyczą one:Rybacka 7, Rybacka 8, Rybacka 10, Rybacka 11, Rybacka 13,  Słoneczna 2-3, Mieszka I-go 1, Mieszka I-go 2/3/4, Mieszka I-go  5, Mieszka I-go 6, Mieszka I-go 6A, Mieszka I 6B, Mieszka I-go 6C, Mieszka I-go 6D, Piotra Skargi 20, Piotra Skargi 21, Piotra Skargi 22, Piotra Skargi 23, Piotra Skargi 24, Szczecińska 8/8A,  Słoneczna 18-22, Chopina 2, Chopina 8, Chopina 9, Chopina 10, Chopina 11, Chopina 12,  Chopina 13, Chopina 15, Chopina 18, Chopina 18A, Chopina 18B, Chopina 20, Chopina 21, Lutosławskiego 24, Zamiejska 20 a,b,c,d, Nad Śluzami 10-11, Nad Śluzami 12-13, Moniuszki 11, Moniuszki 12-13, Słowackiego 8, Słowackiego 9, Lutosławskiego 28-29, Sienkiewicza 18/Zamenhofa 1, Zamenhofa 2, Szymanowskiego 8, Szymanowskiego 9 i 9A, Grunwaldzka 8, Przemysłowa 2/20F, Przemysłowa 117, Przemysłowa 118, Przemysłowa 120, Przemysłowa 121, Krasińskiego 17 i Niedziałkowskiego 3 oraz blokach we Spółdzielni Mieszkaniowej „CZYN”: Szczecińska 6 i Królowej Jadwigi 1.

Łączna kwota określająca wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wszystkich decyzji wydanych w samym tylko 2022 r. przez Krystynę Danilecką-Wojewódzką wyniosła 230.468,00 zł, a różnica pomiędzy opłatą podwyższoną a opłatą podstawową wynosi 153.468,00 zł.

Łącznie 33 wspólnoty mieszkaniowe wniosły odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, z czego 7 decyzji utrzymano w mocy, a 14 uchylono i przekazano Prezydentowi do ponownego rozpoznania. Pozostałe czekają na rozpatrzenie. Na uwagę zasługuje fakt, że większość wymienionych wspólnot mieszkaniowych administrowanych jest przez spółkę komunalną Miasta Słupska – Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o.

Mieszkańcy są powyższymi karami zbulwersowani i zarazem zdruzgotani. Poproszona o głos radna Renata Stec, która zasiada w Komisji Gospodarki Komunalnej Rady Miejskiej Słupska stwierdziła: 

Skoro tyle wspólnot zostało ukaranych za „rzekomą” niesegregację, w wielu przypadkach odpadów komunalnych zwyczajnie podrzucanych, to jakie uzasadnienie ma podwyżka od nowego roku (raczej „regulacja stawki” jak to określiła pani Dyrektor Katarzyna Guzewska najpierw na komisji, a potem na wrześniowej sesji), skoro miasto pozyskało setki tysięcy złotych z kar. Nadmieniam, że od nowego roku większością głosów radnych we wrześniu br. przeszła uchwała w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty z 21,00 zł na 21,50 zł oraz stawka opłaty podwyższonej za niesegregację w wysokości czterokrotności stawki tj. 86,00 zł od osoby. Ja zawsze głosuję przeciw, ponieważ uważam, że Miasto do tej pory nie doliczyło się ilu mieszkańców mieszka w naszym mieście i produkuje śmieci i nie znalazło na to rozwiązania. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest podnieść tym co płacą i segregują”.

Do tej bulwersującej sprawy będzie powracać na łamach Monitora.

Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...