Czy Kobylnica stanie się nowym miastem na mapie Ziemi Słupskiej? Na dzisiejszej sesji Rady Gminy Kobylnica radni podjęli uchwałę intencyjną w sprawie nadania Kobylnicy statusu miasta. Przygotowania do podjęcia uchwały intencyjnej trwały od pół roku.
Kobylnica spełnia warunki niezbędne do podjęcia działań w kierunku uzyskania statusu miasta. Wśród nich jest liczba mieszkańców, która wynosi 4500 osób, odpowiednia infrastruktura oraz działające instytucje niezbędne do funkcjonowania Kobylnicy jako miasto.
Jest to trudna sprawa – mówi wójt Gminy Kobylnica Leszek Kuliński. To nie jest tak, że my mamy sobie taką wolę i Prezes Rady Ministrów podejmuje decyzje jednoznaczną, ale analizuje i bada sytuację. Przyjęliśmy uchwalę intencyjną, która rozpoczyna całą procedurę nadania praw miejskich dla miejscowości Kobylnica. Po podjęciu uchwały przede mną kolejne wyzwania czyli konsultacje społeczne w styczniu i lutym. To jednak mieszkańcy będą decydowali czy ten status zmienić czy nie. Jeśli będzie taka wola mieszkańców, to do końca marca 2023 roku skieruję wniosek do Prezesa Rady Ministrów z prośbą o przeanalizowanie wniosku nadania statusu miasta dla miejscowości Kobylnica.
Gmina dysponuje opiniami prawnymi, które potwierdzxają, że Kobuylnica spelnia warunki do uzyskania praw miejskich. Zmiana nie pociągnie dużych nakładów finansowych. Koszty dotyczyć będą zmiany tablic i pieczątek. Po uzyskaniu przez Kobylnicę praw miejskich obecna wiejska Gmina Kobylnica stanie się gminą miejsko – wiejską.
W sprawach podatkowych nic się nie zmieni. Nie stracą też nauczyciele i inne osoby, ponieważ miasto będzie liczyło poniżej 5000 mieszkańcow. To oznacza, że nikt nie straci na zmianie statusu miejscowości – zapewnia wójt Leszek Kliński.
A kto zyska? Gmina zyska na randze, ponieważ siedzibą wladz gminy będzie miasto z burmistrzem na czele. Rada Gminy może zyskać status Rady Miejskiej. Urząd zmieni nazwę na Urząd Miasta i Gminy Kobylnica.
Jak mówi stare powiedzenie: „najciekawsze rzeczy czasami można wyczytać pomiędzy wierszami”. W tym przypadku też tak jest. Po nadaniu Kobylnicy praw miejskich, gmina stanie się jednostką miejsko – gminną. To oznacza, że Słupsk straci szansę na poszerzenie swoich granic w tym kierunku, ponieważ zgodnie z zapisami ustawy – miasta mogą poszerzać swoje granice administracyjne wyłącznie o obszary wiejskie.
Konsultacje społeczne w sprawie nadania Kobylnicy praw miejskich zostaną przeprowadzone w styczniu i w lutym. Po ich zakończeniu władze gminy będą miały dwa tygodnie na zebranie i przygotowanie dokumentów oraz wniosku do Prezesa RM.
Bożena Bugańska