niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Kolejna afera z kamienicą w tle

Kolejna afera z kamienicą w tle

Miasto Słupsk na mocy umowy z dn. 11.10.2002 r. sporządzonej w formie aktu notarialnego oddało w użytkowanie Zarządowi Regionu NSZZ „Solidarność” w Słupsku cały budynek przy ul. Jedności Narodowej 2 w Słupsku za kwotę zaledwie 35.700,00 zł netto rocznie. Od chwili zawarcia umowy opłata ta nie była podwyższana.

Po aferze z kamienicą przy ul. Armii Krajowej 1, za której zakup nabywająca Spółka płaciła w ratach z dużym opóźnieniem i bez reakcji Miasta, do słupszczan dotarła kolejna bulwersująca informacja od pewnego do niedawna ważnego działacza Solidarności dotycząca kamienicy użytkowanej przez Związek Zawodowy Solidarność. Od ponad 20 lat roczna opłata wynosi zaledwie 35.700,00 zł netto za budynek o powierzchni użytkowej aż 970 m2. Przez ponad 20 lat czynsze za mieszkania komunalne w Słupsku wzrosły nieraz kilkukrotnie, a tu od samego początku trwania umowy zezwala się Solidarności na zarabianie na wynajmie pomieszczeń i nie podnosi się rocznej opłaty. W odpowiedzi na pytanie Słupskiej Inicjatywy Obywatelskiej SIO! Miasto poinformowało, że: 

Jednocześnie informuję, że w odniesieniu do wyżej wskazanej umowy użytkowania jej zapisy przewidują możliwość, a nie konieczność aktualizacji opłaty rocznej, na zasadach w niej określonych.  

Miasto nie odpowiedziało na pytanie dlaczego tej opłaty nie aktualizuje. § 4 pkt 1 umowy przewiduje aktualizuję rocznej opłaty za użytkowanie w przypadku udokumentowania operatem szacunkowym rzeczoznawcy majątkowego zmiany wartości nieruchomości. Niestety od 20 lat Miasto nie zleca wykonania takiego operatu, który stanowiłby podstawę do podwyższenia opłaty. Wg tylko szacunkowych danych wartość miesięczna wynajęcia kamienicy o takich parametrach to koszt rzędu od 30.000,00 zł netto miesięcznie w górę, tymczasem roczna opłata wynosi nieco więcej, bo 35.700,00 zł. Wartość rocznej i wieloletniej straty Miasta w oparciu o tę informację jest bardzo łatwo obliczyć.

Zdaniem mieszkańców jest to jawna działalność na szkodę Miasta. Bez wątpienia największy związek zawodowy w Polsce stać jest na wynajęcie i płacenie czynszu na wolnym rynku tak jak inni słupscy przedsiębiorcy, a nie korzystanie prawdopodobnie z najlepiej zlokalizowanej nieruchomości w Słupsku prawie za darmo. W budynku tym najemcami są m. in. europoseł Anna Fotyga i poseł na Sejm RP Piotr Muller, który jest blisko związany z Solidarnością.

Dodatkowo mieszkańców Centrum i najemców lokali użytkowych bulwersuje sprawa parkowania pojazdów przez działaczy Solidarności bezpośrednio przed budynkiem bez żadnych zezwoleń. W Centrum obowiązuje strefa płatnego parkowania, do której każdy kierowca musi się stosować pod groźbą kary 200,00 zł za brak biletu, tymczasem przed kamienicą na chodniku urządzony jest bezpłatny parking na kilka pojazdów dla słupskiej Solidarności bez jakichkolwiek oznaczeń.

Cd sprawy nastąpi…

Antoni Michał Górecki

Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...