niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Afer z udziałem Miasta ciąg dalszy...

Afer z udziałem Miasta ciąg dalszy…

Miasto Słupsk działające poprzez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej zabrało prawie 30 lat temu administrowanej przez siebie Wspólnocie Mieszkaniowej Słupsk – Waryńskiego 1 pomieszczenia stanowiące część wspólną i odcięło tym samym Wspólnotę od dostępu do podwórka.

O fakcie bezprawnego zabrania przez Miasto/PGM dwóch pomieszczeń Wspólnoty na parterze budynku, z których mieszkańcy mieli przejście na podwórko, powzięto wiedzę z dokumentu inwentaryzacji budynku kilka miesięcy po odejściu Wspólnoty od PGM z powodu niskiej jakości świadczonych usług administrowania. Wcześniej członkowie Wspólnoty nie mieli dostępu do tego dokumentu, który znajdował się w aktach Wspólnoty od 1995 r. i nawet nie wiedzieli o jego istnieniu. Dokument ten został okazany członkom Wspólnoty dopiero podczas zebrania rocznego przez nowego administratora. Od wielu lat Wspólnota chciała przeprowadzić remont elewacji z tyłu i boków budynku (docieplenie) oraz remont dachu, ale problemem był brak dostępu do podwórka i niemożliwość przeniesienia i ustawienia tam rusztowań.

Smaczku sprawie dodaje fakt, że Miasto od prawie 30 lat wynajmuje zabrane Wspólnocie pomieszczenia i czerpie z tego korzyści. W 2017 r. czynsz miesięczny na przetargu za lokal z bezprawnie włączonymi pomieszczeniami Wspólnoty wyniósł 950,00 zł netto. Straty z tego tytułu dla Wspólnoty na przestrzeni niemalże 30 lat oscylują na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo doszło do zabrania przez Miasto pomieszczenia od jednej ze wspólnot mieszkaniowych z ul. Bema, a następnie przyłączenia jego do lokalu użytkowego Miasta w budynku Waryńskiego 1.

Po przedsądowym wezwaniu do wydania części wspólnej nieruchomości i przywrócenia stanu pierwotnego z dn. 7.04.2023 r. Miasto/PGM pismem z dnia 1.06.2023 r. w całości uznało roszczenie Wspólnoty za zasadne i poinformowało ją, że procedura zwrotu będzie wymagała określonego czasu. Tego czasu nie posiada Wspólnota, która chciałaby remontować budynek. Pomimo upływu ponad 4 miesięcy od pierwszego wezwania Wspólnota nie otrzymała żadnej konkretnej propozycji rozwiązania tej skandalicznej sytuacji.

Samo roszczenie z tytułu bezumownego korzystania z pomieszczeń Wspólnoty za okres 1.01.2020 r. do 31.07.2023 r. opiewa na kwotę 5.156,00 zł. W celu przyśpieszenia zwrotu Wspólnota pozwała przed Sądem Rejonowym w Słupsku Miasto w sprawie o zapłatę. Powództwa dotyczące pozostałego okresu oraz o wydanie nieruchomości są tylko kwestią czasu. Za zaniechania i przede wszystkim bezprawne działania pracowników PGM zapłacą jak zawsze mieszkańcy Słupska, a winnych tradycyjnie brak. Z podobnymi sytuacjami borykają się wspólnoty z terenu Miasta, które zdecydowały się odejść od Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej jako administratora.

O przebiegu zwrotu pomieszczeń Wspólnocie Waryńskiego 1, zapłacie za bezumowne korzystanie i przywrócenia stanu poprzedniego będziemy informować na naszych łamach.

Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...