niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie nieprawidłowości w MZK

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie nieprawidłowości w MZK

Prokuratura Okręgowa w Słupsku umorzyła postępowanie w sprawie nieprawidłowości finansowych w MZK. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła prezydent Słupska Krystyna Danilecka – Wojewódzka. Wskazywane przez prezydent zarzuty wobec prezes Anny Szurek stały się podstawą do odwołania jej ze stanowiska. Była prezes od początku nie zgadzała się z zarzutami, żądała przeprosin. Dzisiaj zapowiedziała wystąpienie na drogę sądową w celu oczyszczenia swojego dobrego imienia.

Prezydent Słupska złożyła zawiadomienie 4 sierpnia tego roku. Poinformowała o tym na cotygodniowej konferencji prasowej:

Pewne rzeczy zaczęły się mniej więcej pół roku temu, wtedy kiedy pokazano, że jest bardzo duża strata w spółce, strata kumulowana przez wiele wcześniejszych lat, strata , która nie wpływała i nie wpływa na codzienne funkcjonowanie spółki, na jej płatności – zapewniała prezydent Słupska.

Prezydent wskazywała, że wzrost cen paliwa i duża grupa pasażerów korzystających z bezpłatnej komunikacji, spowodowana przybyciem osób z Ukrainy spowodowała, że dwukrotnie podniesiono ceny wozokilometra. Jednocześnie miasto wzmocniło spółkę kwotą 6 mln zł w ciągu kilku miesięcy. Prezydent przekazała, że od Rady Nadzorczej napłynęły sygnały o nieprawidłowościach finansowych.

W wyniku przeprowadzonej kontroli przez członków Rady Nadzorczej otrzymałam takie informacje , które zrodziły obowiązek niezwłocznego poinformowania prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa To stało się podstawą odwołania pani prezes.

Podstawą utraty zaufania do prezes MZK miało być naruszenie przez prezes Annę Szurek przepisów Kodeksu Spółek Prawa Handlowego. Polegało ono na zaciągnięciu zobowiązań o wartości dwukrotnie przewyższającej wartość kapitału spółki. Dokonywanie zamówień na paliwo z naruszeniem prawa miało świadczyć o działaniu prezes MZK na szkodę spółki.

Prokuratura przeprowadziła śledztwo i podjęła decyzję o umorzeniu postępowania. Prokurator stwierdził, że w sprawie nie zaistniały znamiona przestępstwa. Podstawą do wydania decyzji prokuratorskiej były dwa audyty przeprowadzone w spółce: wewnętrzny i zewnętrzny. Zgodnie z prawem wartość szkody musi wynosić więcej niż 200 tys. zł. Z przeprowadzonych audytów wynikało, że wartość paliwa zakupionego w procedurze przetargowej wyniosła 140 tys. zł.

Była prezes MZK od początku nie zgadzała się z zarzutami i żądała przeprosin. Teraz ma podstawę do wystąpienia na drogę sądową by oczyścić swoje dobre imię.

Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...