niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Kultura Naczelna Organizacja Techniczna w okresie pandemii

Naczelna Organizacja Techniczna w okresie pandemii

Pomimo wciąż trwającej pandemii Rada Regionalna Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku przystąpiła w październiku do realizacji zadania publicznego finansowanego przez Miasto Słupsk pn. “Razem raźniej” w ramach, którego organizuje spotkania dla seniorów służące ich wszechstronnej aktywizacji .

Projekt przeznaczony jest nie tylko dla seniorów stowarzyszenia NOT, ale także dla członków innych stowarzyszeń, którzy zechcą współpracować w tym zakresie.

Sytuacja jest ciężka, większość osób boi się opuszczać domów i kontaktu z innymi ludźmi. Są jednak takie osoby, które chętnie korzystają z proponowanych im atrakcji i odważają się w nich uczestniczyć: w październiku w szerszym gronie (10 osób), a teraz w 5-cio osobowych grupach.

W ramach tego projektu odbywają się: spotkania „Kawka przy muzyce”, podczas których odbywają się rechitale znanej wykonawczyni poezji śpiewanej Anny Poźlewicz, spotkania “Kawka pod semaforem” (w Izbie Historii Kolei) , spotkanie “Zaduszki NOT-wskie” przy muzyce w wykonaniu młodego artysty Pawła Bałbatuna , warsztaty komputerowe “ABC komputera”, wystawa makiet najsłynniejszych budowli świata, wystawa fotograficzna, turniej brydżowy oraz spotkania sportowe polegające na spacerach z ćwiczeniami gimnastycznymi.

Turniej brydżowy o puchar Prezesa NOT odbywa się przez internet, a jego finałodbył się 22 grudnia. O potrzebie takich działań świadczy fakt, że wystartowało w nim aż 25 par.

W projekcie zwrócono także uwagę na zainteresowania hobbistyczne seniorów . Powszechnie dużym zainteresowaniem cieszy się fotografika. Poprzez zorganizowanie wystawy autorstwa Elżbiety Krasuckiej Tomczak pn. „ Barwy pór roku” szerzej zainteresowano seniorki i seniorów fotografiką. Mieli oni okazję bliżej zapoznać się z techniką fotografii oraz tematem kolorystyki świata związanym z otaczającym nas środowiskiem i przeobrażeniami w przyrodzie.

Wystawa pozwoliła nie tylko podziwiać kunszt artystyczny autorki, ale też w nieco inny sposób spojrzeć na kolory nas otaczające i zmieniające się wraz z okresami fenologicznymi.

Inną wystawę stanowiły prace seniora Mirosława Śmigielskiego ze Stowarzyszenia Mechaników Polskich , który pasjonuje się modelarstwem i budowlami z puzzli 3D. Wystawa zrobiła wielkie wrażenie na oglądających.
Aby rozwiązać problemy okresu senioralnego w programie znalazło się kilka aktywności intelektualnych i fizycznych. Powszechnie wiadomo , że muzyka ma olbrzymi wpływ na system nerwowy i zahamowanie procesów starzenia się mózgu. Dlatego zdecydowano się na organizację spotkań relaksujących przy muzyce.

NOT prowadzi Izbę Historii Kolei. Chociaż istnieje ona już od kilku lat niewiele osób ją zwiedziło. To ciekawe miejsce i warto, aby zobaczyła je jak największa liczba mieszkańców naszego miasta, aby zapoznali się oni z tajnikami związanymi z techniką i materialnym dorobkiem słupskiego kolejnictwa.

W ramach projektu zorganizowano Zaduszki NOT-owskie podczas , których wspominaliśmy osoby i ich zasługi dla stowarzyszenia. Spotkanie wzbogacił występ młodego gitarzysty Pawła Bałbatuna z liceum ogólnokształcącego, współpracującego z NOT w ramach konkursów technicznych i spotkań edukacyjnych.

Dużym problemem seniorów jest utrata aktywności intelektualnej oraz kłopoty z obsługą komputera dlatego chętnie uczestniczyli w zajęciach poświęconych działaniu komputera, podstawowych zasad jego obsługi.

Znacznym problemem seniorów jest sprawność fizyczna. Uczestnicy projektu chętnie uczestniczyli w zajęciach sportowych, polegających na wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i spaceróach w otoczeniu przyrody znajdującej się w parku sąsiadującym z budynkiem NOT.

Seniorzy mają problem z samotnością, która negatywnie wpływa na ich samopoczucie oraz na zmniejszenie odporności i zwiększenie podatności na wszelkiego rodzaju choroby. Wyjście z domu, spotkanie z innymi osobami wymiana doświadczeń w zakresie pielęgnacji zdrowia, aktywności fizycznej czy obsługi komputera w znaczny sposób ułatwia i ubarwia ich życie.

Zajęcia planowano prowadzić w kilku miejscach: w siedzibie NOT, w SCWOP na ul. Niedziałkowskiego, w domu na Grzybowej i DPS na Jaracza. Niestety w związku z reżimami pandemii ograniczono się do Domu Technika w Słupsku, zapraszając do uczestnictwa nie tylko seniorów zr stowarzyszenia, ale także wszystkich mieszkańców Słupska i okolic , którzy chcieliby skorzystać oferty.

Podczas wszystkich działań przestrzegano zasad związanych z profilaktyką obowiązującą w okresie pandemii kowid . Ograniczano spotkania do 5 osób i tak organizowano salę, aby uczestnicy mogli przebywać w obowiązującej odległości od siebie . Stosowano środki dezynfekujące osobiste i do odkażania pomieszczeń.

Uczestnicy spotkań byli bardzo zadowoleni z ich przebiegu. Organizatorzy swoim działaniem starali się zachować pewne cechy normalności mimo tego, że sytuacja nie jest łatwa dla osób , które zdecydowały się uczestniczyć w naszym projekcie.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Słupska.

Krystyna Popiel

~ RR FSNT NOT Słupsk

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...