niedziela, 26 maja, 2024
Strona główna Popularne Ex asystentka posła Müllera bezkonkursowym ekspertem w Urzędzie Wojewódzkim

Ex asystentka posła Müllera bezkonkursowym ekspertem w Urzędzie Wojewódzkim

W Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku – Delegatura w Słupsku doszło do dużego kumoterstwa z klucza politycznego lokalnego Prawa i Sprawiedliwości. Była asystentka posła i rzecznika rządu Piotra Müllera dostała pracę bez konkursu i na stanowisku stworzonym prawdopodobnie specjalnie dla niej.

Pani Maria Szróbka jest byłą asystentką posła i rzecznika rządu Piotra Müllera. W przeszłości była aktywnym działaczem słupskiej Solidarności. Od lat przyjaźni się z panem Edwardem Müllerem (działaczem Solidarności, ojcem posła-rzecznika). Historia szukania na siłę pracy dla pani Marii Szróbka miała swój początek w styczniu 2021 r., kiedy poseł i rzecznik rządu Piotr Müller jak donosi portal informacyjny Onet.pl czynił naciski na szefa pomorskiego sanepidu Tomasza Augustyniaka, aby zatrudnił ww. na stanowisko powiatowego inspektora sanitarnego w Słupsku. Z powodu braku kompetencji Tomasz Augustyniak odmówił jej zatrudnienia, co nie spodobało się młodemu politykowi rodem ze Słupska i po 14 latach pracy i 5,5 latach kierowania Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku w dn. 12.01.2021 r. został odwołany przez Głównego Inspektora Sanitarnego (szerzej: https://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/szef-sanepidu-stracil-prace-opozycja-pyta-premiera-czy-to-przez-rzecznika-rzadu/0v0ymvp).

Jak poinformowali Redakcję oburzeni działacze słupskich struktur Prawa i Sprawiedliwości po nieudanym skoku „Maryśki” na Sanepid z Piotrem Müllerem w tle trzeba było znaleźć jej jakąś spokojną przystań, aby mogła dorobić do rzekomo niskiej emerytury. I tak 18 stycznia 2021 r. była asystentka posła-rzecznika została zatrudniona na umowę o pracę na stanowisku eksperta ds. współpracy z samorządem w Delegaturze Urzędu Wojewódzkiego.

Jak informuje Biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku: Pani Maria Szróbka została zatrudniona w Delegaturze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, bez przeprowadzania konkursu. Art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 265 j.t. ze zm.) stanowi, że członkowie korpusu służby cywilnej są wyłaniani i zatrudniani w urzędzie w toku naboru. Pani Maria Szróbka zajmuje stanowisko pomocnicze, a więc poza korpusem służby cywilnej. W ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 537 j.t.) brak jest podstawy prawnej, która obligowałaby pracodawcę do zatrudnienia pracowników na stanowiskach pomocniczych w drodze konkursu.

Smaczku sprawie dodaje fakt, iż na stronie ww. Urzędu brak jest jakiegokolwiek ogłoszenia o potrzebie zatrudnienia pracownika w słupskiej Delegaturze, do tego ww. została zatrudniona na stanowisku, które przed jej zatrudnieniem nie istniało – zostało stworzone prawdopodobnie specjalnie pod konkretnego pracownika.

Sama zainteresowana odmówiła odpowiedzi na jakiekolwiek pytania stwierdzając przy tym w rozmowie telefonicznej (cyt.):„Nie jestem osobą publiczną i to mnie tak zaskakuje, że ktoś się mną interesuje. Jestem szarym człowiekiem, który mieszka na strychu”. Redakcja nie może zrozumieć sensu tego stwierdzenia.

Ponadto jak poinformował rzecznik prasowy Powiatowego Urząd Pracy w Słupsku Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku – Delegatura w Słupsku w ostatnich 5 latach nie zgłaszał zapotrzebowania na jakichkolwiek pracowników. Pytanie brzmi w jaki sposób zatem zatrudniani są tam pracownicy?

Antoni Michał Górecki

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...