środa, 11 września, 2024
Strona główna Popularne Być Cieślikiem to honor i duma

Być Cieślikiem to honor i duma

Po raz piętnasty w Ustce spotkali się na zjeździe absolwenci MKS im Gerarda Cieślika. W ubiegłym roku, z powodu epidemii COVID 19 nie odbył się zaplanowany zjazd jubileuszowy . W 2020 r przypadała bowiem okrągła 60-ta rocznica powstania słynnego klubu. Na tegoroczny zjazd przybyło 40 wychowanków z różnych stron Polski i z zagranicy .

Kiedyś młodzi chłopcy, a dziś panowie po 70-ce co roku spędzają trzy dni na wspomnieniach, przeglądaniu archiwalnych zdjęć i wycinków prasowych oraz pamiątek z poprzednich zjazdów. W tym roku nie zabrakło czasu na wspólne oglądanie meczów ME, dyskusje i komentarze.

Założycielem klubu był Marian Boratyński. Nazwę „Szkoła Piłkarska im. Gerarda Cieślika” nadano po meczu Polska -ZSRR , kiedy to Gerard Cieślik ( piłkarz Ruchu Chorzów) w 1957 r. strzelił dwie bramki i Polska wygrała 2:1.

Klub powstał w 1960r i istniał do 1972 roku. W rozgrywkach juniorów i trampkarzy nie miał sobie równych. Na mecze Cieślików przychodziło więcej kibiców niż na spotkania seniorów. Do dziś Cieśliki wspominają tamte czasy. Z dumą i wzruszeniem pokazują zachowane wycinki prasowe, w których nie szczędzono pochwał ich umiejętnościom. „Cieśliki” to była prawdziwa wylęgarnia talentów. Absolwenci Szkoły Piłkarskiej, której trenerem był m in. Jerzy Krzysztofowicz, podczas meczów byli obserwowani przez trenerów PZPN. Najlepszych zawodników wybierano do gry w renomowanych klubach polskich, a także w reprezentacji Polski ( T Czubak, M. Justek, Cz. Boguszewicz, R. Szpakowski). Zawodnicy „Cieślików” trafiali jako piłkarze i trenerzy także do klubów zagranicznych, np. Belgia: M. Justek – reprezentant Polski, uczestnik mistrzostw świata w 1978 roku w Argentynie, Finlandia: Cz. Boguszewicz – reprezentant Polski i ligowy obrońca Pogoni Szczecin i Arki Gdynia, który w 1979 roku jako trener poprowadził Arkę do zwycięstwa w Pucharze Polski.

Na tegorocznym zjeździe nie zabrakło przedstawicieli najstarszego rocznika „Cieślików”; Z. Jedynaka, J. Żukowskiego, Cz. Marca, N. Wąsewicza, braci Markowskich i R. Warszewskiego.

Coroczne zjazdy „Cieślików” od 2005 roku to ewenement w skali kraju. Takiej tradycji klubowej nie ma nigdzie w Polsce.

Zawsze gościem specjalnym był patron klubu Gerard Cieślik nazywany Katem Związku Radzieckiego. Po jego śmierci (zmarł w 2014 r.) honorowym uczestnikiem spotkań jest syn Gerarda, Jan Cieślik. Zgodnie z tradycją w drugim dniu spotkania wszyscy uczestnicy zjazdu odczytują nazwiska tych, którzy odeszli, zapalają znicze pamięci i stają do wspólnego zdjęcia.

Corocznie pamiątką ze spotkań są nie tylko zdjęcia, ale także koszulki przygotowane na tę okazję.

Bożena Bugańska

zdj. Bożena Bugańska

POPULARNE

Radni zajęli się skargą na Prezydent Słupska. Jaką podjęli decyzję?

Słupska Inicjatywa Obywatelska złożyła do RM skargę na działalność Prezydenta Miasta Słupska. Pierwszy zarzut dot. nienależytego wykonania obowiązków jako Prezydenta i złamanie...

Razem jesteśmy siłą! Słupsk protestuje z rolnikami w całym kraju. Do protestu dołączają przedstawiciele innych branż

Ponad 500 rolników wyruszyło na ulice Słupska 20 lutego. To kolejna już odsłona protestu przeciwko sprowadzaniu do Polski żywności spoza Unii Europejskiej,...

Zabawa PGM w procesowanie się za pieniądze mieszkańców

Bezmyślnych prób atakowania radnej Renaty Stec następuje ciąg dalszy. O prawomocnie umorzonym śledztwie z zawiadomienia PGM już pisaliśmy, teraz czas na narażanie...

Kompromitacja PGM w starciu z Renatą Stec

Ponad 3 lata temu, gdy doszło do dyscyplinarnego zwolnienia radnej Renaty Stec przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej sp. z o.o. w Słupsku żaden...